Miért?
Miért lettem le voksomat az online oktatás mellett (is)?
Számos érv miatt döntöttem úgy, hogy az eddigi tanári pályafutásom elsődleges színterét, az osztálytermet, online felületre cserélem.
Noha egyre elterjedtebb a tanári segítséggel (vagy anélkül) történő Internetes nyelvtanulás, sokak számára még túl újszerű, akár visszarettentő lehet az effajta oktatás. Az alábbiakban szeretném összefoglalni az eddigi, általam tapasztalt pozitívumokat, amelyek az online tanulást kísérik.
A fő előnyök
Az elsődleges és vitathatatlan pozitívum, amiért jó dolog számítógépünket (táblagépünket, okostelefonunkat, stb.) kommunikációs csatornaként használni angoltanulás közben, az a kényelem.
Képzeljük el, hogy – a településtől függően, ahol élünk – hány értékes percet (órát…) spórolunk meg magunknak azzal, hogy a drága időnket rabló utazás helyett csak kedvenc kanapénkon/székünkön kell helyet foglalnunk, és már indulhat is a tanulás. Természetesen már itt beleköthetünk a gondolatmenetbe, mert gördülhet elénk akadály: Internet-hozzáférésre van szükségünk, azonban viharos idő szerint szaggatott lehet a kapcsolat, gond merülhet fel a router körül, vagy csak egyszerűen elfelejtetik befizetni a számlát, és elvágták a netkábeleket… 🙂
Igen, valóban elkerülhetetlen, hogy problémák merüljenek fel, de ha szeretnék sablonos és közhelyes lenni, akkor azt mondanám, hogy az élet már csak ilyen.
Nem kevesebb akadályba ütközünk a lekésett busz, a forgalmi dugó, a városközpontban rendezett váratlan útlezárás, vagy az „elnéztem az órát, már ennyi az idő?” jellegű események miatt – csak hogy párat említsek a tanításom során hallott óralemondási okok közül.
Mivel az angolóra az otthon kényelméből történik, a tanulás a világ bármely két pontjáról létrejöhet. Mivel csupán a fentebb említett technikai kütyük valamelyikére és Internet hozzáférésre van szükségünk az órához, úgy az bármely két városból, országból könnyedén megvalósulhat.
Egyéb vitatott kérdések
A következő, és talán leggyakrabban vitatott pont, az a személyesség-személytelenség kérdése. Ha erre vonatkozva utasítja valaki vissza a tanulás ezen 21. századi formáját, általában csak rábólintok, és elfogadom, hogy valakinek igenis szüksége van a személyes jelenlétre. Néhány tanulónak nem kulcsfontosságú szempont, más nebulóknak viszont elengedhetetlen a tanár-diák közötti távolság minimalizálása. Véleményem szerint ilyenkor attól félnek, hogy a megváltozott kommunikációs csatorna a tanulás rovására mehet. Szerencsére az én pályafutásom alatt ennek csak az ellenkezőjére volt példa; sőt, az online oktatás keretein belül gyakorlatilag minden általam felkészített nyelvtanuló elérte az előre kitűzött célját, akár állásinterjúra való felkészülésről, érettségiről, nyelvvizsgáról, akár az angol nyelv szinten tartásáról volt szó. Ennek elsődleges oka, hogy a tanulás hatékonyságát elsősorban (nem meglepő módon) a motiváció határozza meg.
A csak személyes oktatással töltött évek alatt sokkal többször szembesültem annak hiányával, mint az online tanítás alatt. (Persze ezt befolyásolta az is, hogy kik kerestek fel angolóra miatt: korrepetálásra szoruló gyermekek szülei, vagy tudásukat tökéletesíteni vágyó nebulók.)
Az online oktatás egy másik érdekes aspektusa a tananyag kezelése, ugyanis tanulók számára sokszor újdonságként hat a virtualitás ebben a közegben. Személyes órák esetében a tankönyvek, feladatsorok nyomtatott formában kerülnek a diák kezébe, míg itt az e-mail (vagy bármilyen megosztó felület) segíti a tananyag biztonságos célba érését. Természetesen a fentebb említett feladatlapok kézzelfoghatóvá válása csak a diákon múlik (vagyis hogy kinyomtatja-e őket, vagy sem).
A fentieket átgondolva, egy újabb érvet sorolhatunk fel a laptopunk használata mellett, ami nem más, mint a környezettudatosság. Tapasztalatom szerint rengeteg fának az életét mentettük meg azzal, hogy nem kerül(t) minden gyakorolandó anyag nyomtatásra. A személyes óráim alatt sokszor hatalmas mennyiségű lapot pazaroltunk egy teljes feladatsor kinyomtatása alkalmával, akkor is, ha annak csak a töredékére volt szükségünk. Az online tanulással az anyagok kényelmesen elmenthetőek, mappába rendszerezhetőek, és csak a gyakorláshoz ténylegesen szükséges leckéket kell a nyomtatóra bízni, az ilyesfajta pazarlást minimálisra szorítva.
Kinek ajánlom az online tanulást?
A számos internetes tanulást szorgalmazó érv ellenére nem ajánlanám bárkinek az angol nyelv (vagy bármilyen tárgy) elsajátításának ezt a formáját. De kik azok, akiknek érdemes belevágni, és kik azok a nebulók, akiknek érdemes a nyelvtanárt személyesen felkeresni?
Elsősorban az életkori tényezőt érdemes figyelembe venni. Természetesen az online oktatás nem kedves az úgynevezett „babaangol” és „ovódásangol” programjait támogató tevékenységeknek. A gyermekeknek sokkal fontosabb a személyes jelenlét, a kézzelfogható játékok, a közös éneklés és a társaság, amelyek megkönnyítik az új információ befogadását.
Az általános iskolát kezdő kisdiákok sokszor nehezen birkóznak meg a hosszú órákkal, melyet egyhelyben kell tölteniük és koncentrálniuk. Ez nincs (nem lenne) másképp az online tanulással sem. Figyelmük sokkal könnyebben elkalandozik a folyamatos interakcióba vonás nélkül, amelyet a személyes jelenlét egyértelműen megkönnyít.
Az eddigi tapasztalataim alapján az Internet nyelvoktatás 14-15 éves kortól hatékonyan használható a megfelelő számítógépes kompetenciák birtokában. Természetesen ezek a készségek bármely korban szükségesek a tanulás maximalizálásához.
Az online angoloktatás hasznos azoknak a tanulóknak, egyetemistáknak, dolgozó felnőtteknek, akiknek feszített időbeosztásuk miatt nincs extra idejük az óra helyszínére való utazásra, továbbá a saját otthonukban sem szeretnének tanárt fogadni.
A gyermekes szülők esetében is praktikus megoldás weben keresztüli oktatás, ugyanis ebben az esetben az órák rugalmasabban egyeztethetőek, a megszokottól eltérő napszakok (kora reggel, késő este) is lehetőséget nyújtanak a tanulásra. Ez praktikus azon szülőknek is, akik nem tudnának gyermekeik óra alatti felügyeletéről gondoskodni.
Továbbá, a külföldre készülő, vagy már külföldön élő magyar anyanyelvű angoltanárt keresők esetében – amennyiben az adott helyszínen nem talál ilyen személyt – ez a tanulási mód szintén lehetőséget nyújt a kényelmes, időtakarékos nyelvtanulásra.
A legfontosabb: nem feladni!
Akár online, akár személyes nyelvtanulás mellett döntünk, fontos, hogy határozottak, céltudatosak és türelmesek legyünk.
Sajnos a számtalan „2 hónap alatt angolul” hirdetés az emberben irreális elvárást támaszt önmaga felé, amit gyakorlatilag lehetetlen teljesíteni. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy nem érhet el valaki lényegi fejlődést rövid időintervallumon belül is, de ez sokkal inkább függ attól, hogy naponta mennyit foglalkozik a tanuló az angol nyelvvel, mintsem a tanulás napjától eltelt időtartamtól. A szemléltetés kedvéért: az, aki naponta 10 percet sem fordít az angolra, az egy év alatt sem ér el olyan fejlődést, mint pár hónap alatt az a személy, aki naponta több órányi angollal „veszi körül magát”; például angolul olvas cikkeket, néz videókat, hallgat zenét. Így fontos, hogy türelmesek legyünk önmagunkkal, illetve belássuk, hogy a fejlődés rajtunk múlik, nem pedig a hirdetésben ígért idő leteltével következik be.
Ha ezt belátjuk, úgy sokkal tudatosabban, nagyobb örömmel tudunk a nyelvtudásunk fejlesztésére koncentrálni, és az angoltanulás görcsös kényszer helyett kikapcsolódássá válik.